Gyűrűs férgek
Eszköztár: Gyűrűsférgek törzse A gyűrűsférgek a legismertebb férgek. Ebbe a törzsbe tartozik például a földigiliszta és a pióca.
Az eddig tárgyalt csoportokkal nem is állnak közelebbi rokonságban, hiszen testfelépítésük szelvényezett metameria. Ez a tulajdonságuk és egyedfejlődésük számos sajátsága is az ízeltlábúakkal Arthropoda közös. A tegzes férgecskét kocsonyás burok veszi körül A legtöbb gyűrűsféreg tengeri állat.
Első ránézésre eltávolíthatja a parazitákat feltűnő tulajdonságuk, hogy testükismétlődő szakaszokra, vagyis szelvényekre tagolódik. A test felszínén, a kültakaróngyűrűszerű egységek követik egymást, és a belső szervek egy része is szelvényes elrendeződésű: a kiválasztószervek és az idegrendszer ilyen tagolódást mutat.

A földigilisztatestének minden gyűrűje megfelel egy szelvénynek. A földigiliszta szelvényezettsége és keringési rendszere Gyűrűsférgek keringése A gyűrűsférgektestében az anyagok szállítása a keringésirendszer feladata. A keringési rendszer szállítja többek között a bélbőlfelszívódotttápanyagokat, továbbá a testfalon át felvett oxigént valamennyi sejthez. A szövetekben keletkező szén-dioxidot a kültakaróhoz továbbítja.
Navigációs menü
A keringés szervrendszeregazdagon elágazó csőrendszerből, az érhálózatból, és a benne áramló folyadékból áll. Az érhálózatoterek építik fel.

A földigilisztáktestében az erek legvékonyabb elágazódásai a hajszálerek, más néven kapillárisok. Csak a hajszálerek vékony falán juthatnak át a szállított anyagok.
A kapillárisok ismét nagyobb erekbe szedődnek össze. Az erek tehát önmagukba visszatérő csőhálózatot alkotnak.

Az ilyen anyagszállító rendszertzárt keringési rendszernek nevezzük. Az érhálózatbanizmos falú érszakaszokütemes összehúzódásaipumpálják a folyadékot. A zárt keringési rendszerben áramló testfolyadék a vér.
Fergek és puhatestuek - V. osztályos videólecke
Gyűrűs férgek gyűrűsférgekvére piros, mint a gerinceseké, mert festékanyagot, hemoglobint tartalmaz. A vérben oldott hemoglobinhoz kötődve szállítódik az oxigén.
Tartalomjegyzék
Gyűrűsférgek kiválasztása A gyűrűsférgekre jellemző kiválasztószerv, a vesécske, szelvényenként párosával ismétlődő szerv. A vesécskecsillós tölcsérrel kezdődő vékony cső, amely a belső szervek közötti testüregből a kültakaró felszínére juttatja a kiválasztott anyagok oldatát.
A földigiliszta belső szervei Gyűrűsférgek idegrendszere A gyűrűsférgekéletműködéseinek szabályozását dúcidegrendszer végzi. Idegdúcaikszelvényenként párosával ismétlődnek a hasi oldalon, a bélcsatorna alatt.

Idegkötegek létesítenek kapcsolatot minden szelvényben a két dúc között, valamint az egymást követő szelvényekdúcpárjai közt. Ezt az idegrendszert felépítése alapján hasdúcláncnak nevezzük. Gyűrűsférgek szaporodása A gyűrűsférgek közismert fajaihímnős állatok, vagyis az egyedek hím- és női ivarszerveket is gyűrűs férgek.
A megtermékenyítés azonban kölcsönös, vagyis az egyedek egymás ivarsejtjeittermékenyítik meg. Így biztosítható, hogy az utódok nem csak egy, hanem két szülő tulajdonságait öröklik.
Gyűrűsférgek Az állatvilág evolúciójában az újabb fejlődési szintet a szervek kialakulása, majd egyre bonyolultabbá válása jelenti, mert így növelhető leghatékonyabban az alkalmazkodás, a specializálódás révén. A gyűrűsférgeknek már vannak szerveik, szervrendszereik.
Ezáltal változatosabb módon kombinálódhatnak az öröklődő sajátságok, s gyűrűs férgek a környezet esetleges változásainak jobban megfelelhetnek az utódok. Gyűrűsférgek mozgása A gyűrűsférgekmozgásszerve — a többi féreghez hasonlóan — bőrizomtömlő. Mozgásuk féregmozgás, más néven perisztaltikus mozgás.
A gyűrűsférgek törzsének két legismertebb egyede a földigiliszta és az orvosi pióca. Földigiliszta Orvosi pióca A gyűrűsférgek bélcsatornája kétnyílású, tehát van egy szájnyílásuk és egy végbélnyílásuk. Testük pedig ismétlődő szakaszokból áll, amiket szelvényeknek nevezünk.
A földigiliszta helyváltoztatásakor a bőrizomtömlő váltakozó összehúzódásai végighaladnak az állat testén, ami az aljzaton egyirányú csúszást eredményez. Gyűrűsférgek képviselői A földigiliszták elsősorban a talajban levő szerves törmelékeket hasznosítják. Fontos szerepük van a jó talajszerkezet kialakításában, a humuszképzésben. A piócák legismertebb fajai vízi állatok. Állatok vérével táplálkozó élősködők, testfelépítésük is ennek megfelelően módosult.
Gyűrűsférgek keringése
Testfelépítésük érdekes sajátsága, hogy kívülről sokkal több gyűrű látszik rajtuk, mint ahány szelvény valójában szervezetük belsejében felismerhető. Az orvosi pióca alakja erősen lapított, a vízben hullámzó mozgással úszik.

Teste feji és farki végén egy-egy tapadókorong van, amelyekkel a gazdaszervezet bőréhez tapad. Szájnyílásában található fűrészszerű állkapcsával felsérti az állat vagy az ember bőrét, és izmos garatjával kiszivattyúzza a vért.

Hosszú előbelén jókora tágulatok találhatóak, amelyek a vér raktározására szolgálnak. Egy vérszívással az állat akár több hónapra elegendő táplálékhoz juthat.
Gyűrűsférgek
Ezt az életmódot időszakos élősködésnek nevezzük. Régebben az orvosok elterjedten használtak piócákat a fölöslegesnek tartott vér eltávolítására a betegek szervezetéből. Orvosi pióca.